Pyhän Olavin kirkko

Sysmän Pyhän Olavin kirkko on keskiajalta ja edustaa goottilaista tyyliä suippoine kaarineen ja jyrkkine katonharjoineen.  Se on rakennettu harmaakivestä ja poltetusta tiilestä.  Se on itä-länsi -suunnassa.

Kitkon pituus ulkopuolelta on 27,5 metriä ja leveys 13,5 metriä.  Seinät ovat noin metrin vahvuiset. Sakariston seinät sen sijaan vajaan metrin.

Alkuperäinen kirkko oli suorakaiteen muotoinen, arkkitehdistä ei ole tietoja, mutta 1833 kirkko muutettiin Carl Ludwig Egelin piirustusten mukaisesti ristikirkoksi.  Kirkko on rakennettu vuosien 1510-1520 välisellä ajalla.

Pyhälle Olaville on Suomessa pyhitetty 19 kirkkoa ja Sysmän kirkko on yksi niistä.  Pyhä Olavi oli Norjan viikinkikuningas ja eli 995-1030 välisenä aikana, kuoli Stiklestadin taistelussa 1030 ja on haudattuna Nidarosin tuomiokirkkoon Trondheimissä.

Tainionvirran seurakunta

Pyhän Olavin kirkko

kirkko

kirkkomme

Pyhän Olavin kirkon kirkkomaa

Linkistä löydät kaikki sysmäläiset kaatuneet